Jak ušetřit peníze z výplaty

Autor: Ján Schneider

15.4.2020 (Čtení na 5 minut)

Blog

Kdo šetří, má za tři...Ono se to snadno řekne, nebo napíše, ale těžko zrealizuje. Ti, kteří dokáží šetřit, tvrdí: Z jakékoliv výplaty se dá ušetřit. Jiní zase: kdo šetří, nezbohatne...v každém případě existuje pár dobrých tipů, jak hospodařit s penězi. Abychom týden před výplatou neměli průvan v peněžence.

Zlatá pravidla

Ve škole nás hospodařit s penězi nikdo neučil. Pokud jsme se to naučili v rodině, máme štěstí. Mnozí ho ale neměli a pravidelně neumí vyjít od výplaty k výplatě. Základní zlatá pravidla zní: nerozhazujte peníze a nikdy nemiňte všechno, co vyděláte. Když se naučíte hospodařit s financemi, nebudete "za vodou". Ale alespoň budete mít klidný spánek.

Abychom mohli něco ušetřit, musíme mít funkční rodinný nebo osobní rozpočet. Pokud ho máme, usilujme se hospodařit podle rozpočtových pravidel. Pokud příjmy rozpočtu převyšují výdaje, dokážeme ušetřit. Jinak to prostě nejde. Mimochodem, víte, kolik jste utratili minulý měsíc? Opravdu?

Pokud v pohodě zvládáme rodinný či osobní rozpočet, je čas se zamyslet. Jestli pracujeme pro peníze, nebo mohou peníze pracovat pro nás? To je základní otázka, na níž stojí a padá spoření. Ale i investování. Umíme tedy ušetřit z výplaty a budovat rezervu pro strýčka Příhodu?

Pravidlo 10-20-30-40

Osvědčené zlaté pravidlo strukturování rodinného či osobního rozpočtu:

10% ze mzdy odkládejte jako rezervu. 20% je jistota, tedy spoření na důchod, nebo životní pojištění. 30% příjmů vyčleňte na pravidelné splátky a poplatky, včetně bydlení. 40% by mělo stačit na běžný chod domácnosti a spotřebu.

Zlate pravidlo

Pravidlo 50-25-10-15

Na přebytkový rozpočet se dá podívat i takto:

  • 50% běžné každodenní výdaje
  • 25% bydlení
  • 10% auto či jiná doprava
  • 10-15% rezerva na horší časy.

Pravidlo 50-20-30

Ani tohle není k zahození:

  • 50% příjmu na nezbytné: nájem, energie, pravidelné poplatky, doprava, strava
  • 20% bokem: splátky dluhů, pojištění, budování úspor
  • 30% na ostatní utrácení.

Možná neuvěříte, ale toto pravidlo vymysleli dvě ženy, matka s dcerou.

Náš tip

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli vzorec tvorby přebytkového rozpočtu, vyplatí se to. Vyzkoušejte, který vám sedne víc. Začněte ale auditem vašich financí.

Jak vyjít i s málem peněz?

Udělejte si objektivní finanční audit. Sami sobě přece nebudete lhát. Pokud zjistíte, kde zbytečně utrácíte, dokážete postupně rodinný rozpočet přebudovat. Dá se to jednoduše: pokud opravdu netušíte, kde jste zase ty peníze utratili, začněte si zapisovat všechny výdaje. Nemusíte odkládat bločky, dnes už na to existují dokonce mobilní aplikace, využívané globálně.

Naše životní úroveň roste. Postupně, pomalu dobíháme ten "západ". Momentálně jsme někde kolem 83% průměru Evropské unie. Potěšitelné je, že Česká republika je podle Eurostatu krajinou s nejnižší mírou příjmové chudoby. Z celé Evropské unie. Přesto je pod hranicí chudoby okolo 9% obyvatel. Víte, na co nejvíce utrácejí Češi a Češky? Na bydlení, až jednu čtvrtinu příjmů.

Věděli jste, že...
...
Česká bankovní asociace každoročně měří index finanční gramotnosti?

Aktuálně má hodnotu 57% ze sta. Stále je to málo, ale podle bankéřů alespoň roste počet Čechů a Češek, kteří si z výplaty dokáží odložit. .

Záver – Dá se ušetřit z výplaty?

Určitě, jenom je nutné chtít. Existují funkční metody, jak ušetřit i z mála. Nesmíme ale hrát granda, jestli na to nemáme. A skromnosti také nikdy není dost, stejně jako peněz, že? Možná je to k nevíře, ale až kolem 10% dospělé české populace s financemi neumí hospodařit vůbec.

Zdroje: Finanční vzdělávání / Česká národní banka / Eurostat

Líbí se vám tento článek? Sdílejte to se svými přáteli

Sdílet na Facebooku