Jak stanovit ideální rozpočet domácnosti

Autor: Ján Schneider

25.3.2020 (Čtení na 5 minut)

Blog

Nejmenovaný významný ekonom řekl, že kdo dokáže sestavit rozpočet domácnosti, může se stát ministrem financí. Spíše asi ministryní, protože rodinné rozpočty a také pokladny mají v našich končinách většinou na starosti ženy. Dejme si poradit a vysvětlíme, jak se dá sestavit vzorový rozpočet domácnosti.

Je to jednoduché jako v pohádce

Pokud znáte klasickou slovenskou pohádku O třech groších, pravidla jsou jasná: jeden groš utratím - to jsou výdaje, druhý odložím - to je rezerva a třetí vrátím. To jsou splátky. No a to je prakticky vše, co se domácího rozpočtu týká. Zazvoní zvonec, pohádky a článku je konec.

Ponaučení a poselství pohádek jsou jedno a reálný život druhé. Experti vědí, že finanční gramotnost v naší zemi pokulhává jako válečný veterán. I tvorba rozpočtu domácnosti, rodinného rozpočtu má svá pravidla.

Náš tip

Odborníci radí vytvořit si rezervu minimálně 6 měsíčních platů. Pro krizové případy typu, že živitel rodiny přijde o zaměstnání. Na běžné výdaje stačí držet rezervu ve výši jednoho platu.


Peníze dokáže udržet uvnitř rodinného rozpočtu jedině jeho správná struktura. Jakmile dokážete výdaje vaší rodiny rozdělit na pět základních kategorií, máte vystavěné pevné základy rozpočtu. Pokud totiž víte, kudy vám peníze utíkají, dokážete je snadno zastavit. A také udržet v domácí kase a řídit to, kam a kolik peněz dáte.

Ideální rozpočet? Ať se líbí:
Rozpočet domácností

Zlatá pravidla tvorby rodinného rozpočtu

Každá koruna musí mít svůj účel. Pokud své příjmy rozdělíte na konkrétní měsíční položky, nemají vám kam uprchnout.

Velké výdaje si rozdělte dopředu. Ne každý měsíc utrácíme stejně. Na velké výdaje, které platíte jednou za rok, odkládejte měsíčně menší částky.

Rozpočet není nikdy uzavřen a vyrovnaný. Dynamický rozpočet můžete a často i musíte měnit. Pokud jeden měsíc přesáhnete výdaje na jídlo, příští měsíc musíte deficit vykrýt.

Utrácejte finance z minulého měsíce. Vytvořte si "rescue polštář" ve výši jednoho platu. Tak máte jistotu, že se peníze nerozutečou do dne splatnosti povinných plateb.

Věděli jste, že...
... vědecké studie prokázaly, že až 60% impulzivních nákupů by si lidé po dvou dnech rozmysleli a zbytečně by nevyhazovali peníze?

Impulzivní nákupy jsou předem nepromyšlená a neplánovaná nákupní rozhodnutí. Vyběhnete koupit housky a vrátíte se s dvěma dalekohledy.

Rychlokurz tvorby rozpočtu

Vytvořte si šablonu - nebo si ji rovnou stáhněte a vytisknite.

Měsíční výdaje jsou členěny na pravidelné a proměnlivé. Ty pravidelné jsou zejména nájem, splátky úvěrů, pojistky, telekomunikační účty a další faktury a poplatky. Proměnlivé jsou výdaje na jídlo, oblečení, dopravu, kulturu, nákupy.

Výdaje pro budoucnost členíme na ty známé, očekávané, například vzdělání, dovolená. A neznámé , neočekávané, třeba rozbitá pračka, padlý komín. No a poslední položka je rezerva, minimálně ve výši jedné výplaty.

Tvorba rozpočtu

Postupně vyplňujte položky a částky na levé straně šablony:

  • pravidelné měsíční výdaje
  • proměnlivé měsíční výdaje

Postupně vyplňujte položky a částky na pravé straně šablony:

  • fondy na známé a očekávané výdaje a věci
  • fondy na neznámé a neočekávané výdaje a věci
  • rezerva.

No a to je téměř všechno. Pokud máte položky vypsány a doplněné částky, sečtěte je. Jestli dostanete výsledek nižší než váš rodinný měsíční příjem, máte ideální domácí rozpočet.

Už ho musíte jenom uhlídat a dodržet zlaté pravidlo: nikdy neutraťte všechno.

Zdroje: Česká národní banka / Lepsiden.sk

Líbí se vám tento článek? Sdílejte to se svými přáteli

Sdílet na Facebooku